Elmas Hakkında
Diamond Gold | Hakkımızda

Elmasin kesilmemis ve ham hali olan elmasin yasi, tarihi, simgeselligi ve göz kamastirici parlakligi onu mücevherlerin en degerlisi ve anlamlisi haline getirmistir.

Her elmas essizdir ve sizin gibi tektir. Elmasin essiz serüveninin ve sizin için mükemmel olan elmasi bulmanin heyecanini yasayabilirsiniz. Böylece siz de sonsuza kadar yasayacak kendi mücevherinize sahip olacaksiniz.

Nasil olustu?

Elmaslar milyarlarca yil önce, neredeyse zamanin baslangicinda olusmustur. Her elmas son derece yaslidir, hatta dinozorlarin var oldugu dönemlerden bile çok önce olusmustur.

Gökyüzündeki bazi yildizlardan bile daha yasli olan elmasiniz, hayret verici bir yolculuga dayanmistir. Bu yolculuk çok eski bir elementi dünyanin en çok aranan ve ölümsüz mücevherlerinden biri haline getirmistir.

Son derece yüksek isi ve basinç altinda yer kabugunun derinliklerinde kristallesen elmas, degerli sirlarini yanardaglardaki volkanik lavlarin yardimiyla dünyanin yüzeyine tasiyana kadar korudu. Daha sonra da binlerce yil boyunca doganin yipratici etkileriyle karsi karsiya kaldi. Insanoglunu sasirtan bu çetin yolculuga, sadece az bir kismi sabirla dayanarak bulunmayi basardi.

Doganin kosullarina direnebilenlerin de yalnizca çok az bir miktari kesilip cilalanarak bir mücevherde kullanilabilecek büyüklük ve kaliteye sahiptir.

Nasil bulunuyor?

Ilk elmas madenciligi Hindistan?da 2800 yildan daha uzun bir süre önce baslamistir. Günümüzde birçok modern yöntem kullanilsa da elmas bulmak hala çok zorlu bir is. Jeologlar doganin en kiymetli taslarini Sibirya?nin ve Kanada?nin donmus tundralarindan, Afrika?nin sicaktan yanan çöllerine ve okyanus diplerine kadar her yerde ariyor.

Tek bir elmasi bulmak için bir evi dolduracak kadar topragin elenmesi gerekiyor. Bulunanlarin da sadece çok küçük bir orani kesilip cilalanarak mücevhere monte edilecek boyut ve niteliktedir.

Nasil kesiliyor?

Elmas kesimi hayal gücü, sabir ve beceri gerektiren çok hassas bir istir.

Eski zamanlarda elmaslar kesilmeden birakilirlardi. Montürlerinin derinliklerine yerlestirilip sadece üst yüzeylerinin yumusak parlakligi disarida kalir, karanlik ve gizemli gözükürlerdi. 14. yüzyila gelindiginde sanatkarlar taslarin isik saçmasi için gerekli olan karmasik kesme ve cilalama tekniklerini arastirmaya basladilar. Bütün bu teknikler günümüzde de gelistiriliyor ve yenileri bulunuyor.

Bugün kesim ustalarinin geleneksel yöntemleri yerini gelismis bilgisayar teknolojisine birakmistir.

Hangi anlamlar yüklendi?

Hiçbir alet elmasi kesemiyor, en sicak ates bile üzerinde en ufak bir iz birakamiyordu. Bu yüzden birçok insan, elmasin dogaüstü yeteneklere sahip olduguna inandi.

Yunanlilar için tanrilarin gözyaslariydi. Romalilara göre yildizlardan kopan parçalardi. Hintliler de elmasa hastalik, hirsizlik ve kötülükleri uzakta tutan bir sans tilsimi olarak bakiyordu. Baska kültürlerde bu taslarin iyilestirme ve bilgelik güçlerine sahip olduguna inanilirdi.

Elmasin etrafinda dönen efsaneler ve sihir onu çok istenen bir tas haline getirdi. Eski krallar savaslarda elmas takarlardi; kraliçeler ve cariyeler güç ve ihtiras simgesi olarak elmasa sahip olm

 
Kurumsal
Hakkımızda
Misyon ve Vizyon
Kalite Politikası
İletişim
 
Üye İşlemleri
Yeni Üyelik
Şifremi Unuttum
Siparişlerim
Profil Bilgilerim
 
Müşteri Hizmetleri
Kullanım Koşulları
Sık Sorulan Sorular
Teslimat Koşulları
İade ve Garanti Bilgileri
 
Güvenli Alışveriş
WhatsApp Müşteri Hattı
0532 488 46 62
 
 
Elmas Takı © 2016 YDG Diamond Gold